تبلیغات
سایه روشن - زندگینامه شل سیلور استاین
» شل سیلور استاین (عمو شلبی) «

شل سیلور استاین(عمو شلبی)- Sheldon_Alan_Silversteinشل سیلور استاین با نام کامل شلدون آلن سیلور استاین شاعر، نویسنده، کاریکاتوریست،آهنگ ساز، نوازنده، فیلم نامه نویس و خواننده آمریکایی در ۲۵ سپتامبر ۱۹۳۰ در ایلی‎نوی شیکاگو متولد شد و  در ۱۰ می ۱۹۹۹ بر اثر حمله شدید قلبی در کی وست در ایالت فلوریدای آمریکا در منزل خود در گذشت.
پدرش ناتان و مادرش هلن نام داشت و دخترش شوشانا در ۱۱ سالگی از دنیا رفت و تنها پسرش ماتیو در هنگام فوت پدر ۱۲ سال داشت.
وی در سال 1950 در ارتش آمریکا به خدمت فرا خوانده شد و از همان زمان کار نقاشی کارتونی را برای برخی از مجلات مثل «استریپس» strips ، «استارس» stars  ، «پاسیفیک»  pasific   آغاز کرد.

سیلوراستاین می گوید : «من دلم می خواهد که هر کس بتواند در آثارم مطلبی نزدیک به حس خود پیدا کند و سعی در کشف حس موجود متن بکند و لذت ببرد.»
سیلور استاین از کودکی استعداد ذاتی خاصی در نقاشی و نوشتن داشت. خودش بعدها در جایی می‌نویسد که این دو کار نقاشی و نوشتن تنها اموری بودند که وی در آنها موفق بود.معروفترین آثار سیلوراستاین آثاری است که او برای کودکان نوشته است. هر چند بیشتر آثار او در گروه سنی خاصی نمی گنجد ولی به نظر می رسد باز هم از سوی مخاطبان بزرگسال مورد توجه زیادی قرار می گیرد و این از ویژگیهای خاص اشعار اوست که همه گروههای سنی می توانند با آن هم ذات پنداری کنند. چرا که اشعار  او در عین برخورداری از عنصر طنز، صریح، ساده و تکان دهنده هستند و هر یک جنبه ای از زندگی را از بعدی جدید به نمایش می‎گذارند. بعدی که با نظریات شناخته شده فلسفی، روانشناختی و جامعه شناختی کاملاً تفاوت دارد و نوع نگاه و فلسفه جدیدی را به زندگی مطرح می‎کند. فلسفه ای که طی آن انسان با ابزار طنز و سادگی، به درک صادقانه ای از خود و جهانش نایل می شود.
سبک نگارش سیلوراستاین سرشار از شور و انرژی، احساس ریتمیک، نجوا و فریاد است. ویژگی اساسی نگاه او، آزادی و رهایی از هر گونه قید و بندی است که احساس و ادراک انسان را دچار قالبها و کلیشه های از پیش تعریف شده می کند.
بسیاری از کسانی که فکر می کنند سیلوراستاین تنها نویسنده ای برای کودکان است ، وقتی می فهمند که بزرگسالان بیشتر از کودکان از آثار او استقبال می کنند بسیار متعجب می‎شوند. بزرگترها سیلور استاین را بخشی از وجود خود می دانند، چرا که حرفهای ناگفته آنان را با زبان طنز بیان می کند.
وقتی که سیلوراستاین در سال 1960 نخستین کتاب کودکش را با نام «درخت بخشنده» به چاپ رساند خیلی زود به عنوان نویسنده موفق کودکان به شهرت رسید. هجو؛ نوعی حماقت ماهرانه و بازی استادانه با لغات، از ویژگیهای کار اوست. گویی که او با طبیعت انسانهای هر سنی آشناست و جالب اینجاست که سیلوراستاین هرگز از قبل تصمیم نگرفته بود نویسنده یا تصویرگر کتابهای کودکان شود.
اولین کتاب او درخت بخشنده که بعدها با موفقیت زیادی روبرو شد ابتدا توسط یکی از دوستانش که ویراستار بود مردود شناخته شد. چون او معتقد بود که کتاب، میان ادبیات کودکان و بزرگسالان دست و پا می زند و چون مخاطب مشخصی ندارد فروش خوبی نخواهد داشت. اما از دید سیلور استاین این داستان درباره دو گروه از آدمهاست : یک نوع از آدمها دهنده و نوع دیگر گیرنده هستند و البته بعدها هر دو گروه کودک و بزرگسال از این کتاب استقبال کردند.
کتاب رقصهای مختلف نیز حاوی مجموعه شعرها و قصه هایی برای کودکان است که بزرگسالان نیز به نوعی مخاطب آن هستند. چون نویسنده از ورای طنز نگاهی به پوچی و هرج و مرج حاکم بر جامعه بزرگسالان دارد. سیلوراستاین با نگاه دوگانه و طنزآمیز خود، نویسنده ای است که تحت هیچ قالب معین و برچسب خاصی نمی گنجد، همان گونه که روح جسور و آزادش هیچگونه محدودیتی را برنمی تابد. او بی گمان نویسنده، طنزپرداز، شاعر و فیلسوف بزرگ دلهای شاد و پرتپش و سرزنده است. حال این دلها چه در سینه کودکان جای داشته باشد و چه در سینه بزرگترها.

سبک بدعت گذاری او نو و منحصر به فرد است چرا که به قول خودش :
«خوشبختانه کسی در اطرافم نبود که از او تقلید کنم، پس راه خودم را دنبال کردم»
سبک سیلوراستاین امروزه در تمام جهان علاقه‎مندان و طرفداران فراوانی دارد. از کودک و نوجوان گرفته تا پیر و بزرگسال آثار او را می خوانند و مخاطبان او از فرهنگهای مختلف جهان دوست دارند در این مسیر شادمانه و پر از کشف و شهود با شاعر همراه شوند، مسیری که از دنیای بدیع و پرشگفتی کودکی آغاز می شود و از نگاه یک کودک خلاق و کنجکاو به ما می آموزد که هرگز به چیزی عادت نکنیم و از ورای طنز وادار به تفکر شویم و همیشه از پوسته ظاهر واقعیت نقبی به درون آن بزنیم و در واقع فریب ظواهر و پوسته ها را نخوریم. با قلب جهان و چیزها ارتباط برقرار کنیم و همیشه و در هر لحظه منتظر وقوع شگفتیها در زندگی باشیم.
سیلوراستاین تعداد زیادی آلبوم ترانه و موسیقی ساخته است که از بین آنها موسیقی فیلم «کارت تبریکهایی از مرز» کاندید دریافت اسکار بهترین موسیقی متن فیلم شده است.

من یک عقیده شخصی دارم که از صمیم قلب به آن معتقدم : دوست دارم به شیوه خودم و با واژه ها با مردم صحبت کنم. کسانی هستند که می گویند برای دل خودمان کار می‎کنیم، برای آنها اهمیت ندارد که کارشان منتشر شود و دیگران هم آن را ببینند. من با این فکر مخالفم، اگر برای دلت کار کردی خیلی خوب، ولی حق نداری دیگران را هم در آن سهیم نکنی. این احساسی است که من درباره کارهایم دارم.

آثار شاد و غیر معمول و مصور او فقط در آمریکا بیش از ۱۴ میلیون نسخه چاپ شده و سالهاست که مورد توجه همه گروههای سنی قرار دارد.
او را عمو شلبی می نامیدند، چون خود را در کتاب هایش برای بچه ها با این نام به تصویر می کشید.  

آثار:
جورابهایت را بچسب--------------------------------------------(1956)
گزارشی از هیچ کجا--------------------------------------------(1960)
کتابی پر از بیهودگی--------------------------------------------(1960)
لافکادیو، شیری که جواب گلوله را با گلوله داد -----------------(1963)
یک زرافه و نصفی-----------------------------------------------(1964)
درخت بخشنده-------------------------------------------------(1964)
کسی یک کرگدن ارزان نمی خواهد----------------------------(1964)
باغ وحش رویایی-----------------------------------------------(1964)
گفتگوی آزاد در تئاتر آخر شب [تی وی جیبی]-----------------(1965)
جایی که پیاده رو تمام می شود-------------------------------(1974)
آشنایی با قطعه گمشده---------------------------------------(1974)
رقصهای مختلف [دنیای دیوانه شل سیلوراستاین]------------(1979)
چراغی زیر شیروانی-------------------------------------------(1981)
آشنایی قطعه گمشده با دایره بزرگ---------------------------(1981)
ده را بگیر-------------------------------------------------------(1955)
الفبای عمو شلبی---------------------------------------------(1961)
راهنمای پیشاهنگی عمو شلبی------------------------------(۱۹۶۴)
بابانوئل نو-------------------------------------------------------(؟؟؟؟)
بالا افتادن-------------------------------------------------------(1996)[آخرین کتاب شل سیلور استاین]